ළමයින්ට මාරාන්තික ඩෙල්ටා ප්ලස්

Foreign

ඉන්දියාවේ ප්‍රථම වරට මතු වූ කොවිඩ් -19 හි අතිශය බෝවන ඩෙල්ටා ප්‍රභේදය (B.1.617.2) වඩා දරුණු වෛරස් අනුවාදයක් වන AY.1 හෙවත් ඩෙල්ටා ප්ලස් ලෙස විකෘතියක් සෞඛ්‍ය අංශ විසින් සොයා ගෙන ඇත.

කොරෝනා වයිරස් නවකතාවේ අතිශය දරුණු “ඩෙල්ටා ප්ලස්” ප්‍රභේදය මහාරාෂ්ට්‍රයේ තුන්වන රැල්ලක් ඇති කළ හැකි බව බදාදා මහ ඇමති උද්දව් තැකරි මහතා සහභාගී වූ රැස්වීමකදී ඉදිරිපත් කරන ලදී.

“ක්‍රියාකාරී රෝගීන් සංඛ්‍යාව ලක්ෂ අටක් දක්වා ළඟා විය හැකි අතර ඔවුන්ගෙන් සියයට 10 ක් ළමයින් විය හැකිය” යනුවෙන් රාජ්‍ය සෞඛ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව විසින් කරන ලද ඉදිරිපත් කිරීම නිල නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටී.

නව ඩෙල්ටා ප්ලස් ප්‍රභේදය ඩෙල්ටා බී .1.617.2 ප්‍රභේදයේ විකෘතියක් හේතුවෙන් නිර්මාණය වී ඇත.ඩෙල්ටා ප්ලස් (AY.1) මොනොක්ලෝනල් ප්‍රතිදේහ වලට ප්‍රතිරෝධී වේ.නැගී එන ප්‍රභේදයන්ගෙන් එකක් වන්නේ B.1.617.2.1 හෙවත් AY.1 යනු K417N විකෘතිය යි.මෙම විකෘතිය SARS-COV-2 හි ස්පයික් ප්‍රෝටීන වල අඩංගු වන අතර එමඟින් වෛරසය මිනිස් සෛල තුළට ඇතුළු වී ආසාදනය වීමට උපකාරී වේ.නව K417N විකෘතිය සමඟ ඩෙල්ටා හි ජාන 63 ක් (B.1.617.2) GISAID විසින් මෙතෙක් හඳුනාගෙන ඇත.
එංගලන්තයේ මහජන සෞඛ්‍ය ආයතනයට (PHE) අනුව ජුනි 7 වන විට ඩෙල්ටා ප්ලස් ඉන්දියාවේ ජෙනෝම් හයක අඩංගු වි ඇති බව සොයා ගන්නා ලදී.
මෙම ජෙනෝමයේ පැරණිතම අනුක්‍රමය මේ වසරේ මාර්තු අග දී යුරෝපයෙන් සොයා ගන්නා ලදී.
ඉන්දියාවේ සහ ලෝකයේ ඩෙල්ටා ප්ලස් රෝගීන්, එක්සත් රාජධානියේ සෞඛ්‍ය හා සමාජ සත්කාර දෙපාර්තමේන්තුවේ විධායක ආයතනයක් වන මහජන සෞඛ්‍ය එංගලන්තයට (PHE) අනුව, නව K417N විකෘතිය සමඟ ඩෙල්ටාවේ ජාන 63 ක් (B.1.617.2) ගෝලීය විද්‍යා මුලපිරීම වන GISAID මත මෙතෙක් හඳුනාගෙන ඇත.

ජුනි 11 වන විට කොවිඩ් -19 ප්‍රභේද පිළිබඳ වාර්තාවෙන් ඉන්දියාව ඩෙල්ටා ප්ලස් රෝගීන් 6 ක් වාර්තා කර තිබේ.ලොව පුරා ඩෙල්ටා ප්ලස් රෝගීන් කැනඩාව, ජර්මනිය සහ රුසියාව යන රටවල එක් සිද්ධියක්, නේපාලයෙන් දෙකක්, ස්විට්සර්ලන්තයෙන් හතරක්, පෝලන්තයෙන් 9 ක්, පෘතුගාලයෙන් 12 ක්, ජපානයෙන් 13 ක් සහ එක්සත් ජනපදයෙන් 14 ක් ඇතුළත් වේ.

ජගත් විජේවර්ධන
ටයිම්ස් ඔෆ් ඉන්දියා ඇසුරෙන්

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *