රෝහින්ග්‍යා සරණගාතයින් ඇතුළුව 1250කට මෙරට දේශපාලන රැකවරණ

Breaking News

රෝහින්ග්‍යා සරණගාතයින් ඇතුළුව විදෙස් රටවල සිට සරණාගතයින් ලෙසින් මෙරටට පැමිණි විදේශිකයන් 1250කට දේශපාලන රැකවරණය ලබාදීමට ශ්‍රී ලංකාව කටයුතු කර ඇත.

සරණාගතයන් පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ මහකොමසාරිස් කාර්යාලයේ මැදිහත්වීමෙන් මෙම විදේශිකයන්ට මෙරට දේශපාලන රැකවරණ ලබාදීමට ශ්‍රී ලංකා රජය පියවර ගෙන තිබේ. ඔවුන්ට යුරෝපා රටවල සරණාගත භාවය ලැබෙනතුරු මෙරට තාවකාලිකව දේශපාලන රැකවරණ ලබාදී තිබේ.

පාකිස්තානය, බංග්ලාදේශය, ඉරාකය, මාලදිවයින ඇතුළු රටවල සිට ජීවිතාරක්ෂාව තකා මෙරටට පැමිණි අය හට මෙසේ තාවකාලිකව දේශපාලන රැකවරණ ලබාදී ඇත්තේ සරණාගතයන් පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ ප්‍රඥප්තියට ශ්‍රී ලංකාවද අත්සන් තබා ඇති නිසාය. පැමිණි පිරිසෙන් බහුතරය මුස්ලිම් ජාතිකයන්ය.

වෙනත් රටවල දේශපාලන රැකවරණ ලබන්නන්ට විවිධ සීමාවන්ට යටත්ව සිටීමට සිදුව ඇතත් මෙරටට පැමිණි පිරිස්වලට මීගමුව, ගල්කිස්ස ඇතුළු ප්‍රදේශවල ශ්‍රී ලාංකිකයන් සමග නිදහසේ ජීවත්වීමට වරප්‍රසාද ලබාදී ඇත.

මින් බහුතරය මෙරට රැකියා පවා කරන අතර ශ්‍රී ලාංකික කාන්තාවන් විවාහ කරගෙන ඇති බවද හෙළිවී තිබේ. තාවකාලික දේශපාලන රැකවරණ ලබන්නන්ගේ තොරතුරු ලබාදීමට එක්සත් ජාතීන්ගේ සරණගාතයන් පිළිබඳ කාර්යාලය මීට පෙර මැළිවුවද පාස්කු ප්‍රහාරයේ බලපෑමෙන් පසු මෙම පිරිස් ගැනද අධීක්ෂණය කිරීමට ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය උපදෙස් දී ඇත.

2017 වසරේදී මෙරටට පැමිණි රෝහින්ග්‍යා සරණාගතයින් මෙරටින් පිටුවහල් කරන ලෙස ඉල්ලා බෞද්ධ ආගමික අන්තවාදීන් පිරිසක් රට තුල මහත් කලබගෑනියක්ද ඇති කලේය

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *