කොවිඩ් -19 එන්නත හරහා ශරීරගත කිරීමට සැරසෙන මයික්‍රො චිපයේ කතාව

Foreign

කොවිඩ් – 19 ආරම්භයේ සිටම එම එන්නත් පිළිබඳව ලොව කතාබහට ලක්වූ එම එන්නත් තුළ ඇති මයික්‍රො චිපයක් ශරීරගත කර ඒ හරහා එන්නත ශරීරගත කරන ඕනෑම පුද්ගලයෙකුගේ පෞද්ගලික තොරතුරු ලබා ගැනීමේ “සජීවී සන්නිවේදන මාර්ගගත කූටෝපක්‍රම න්‍යාය” (Online Conspiracy Theories) පිළිබඳ කතිකාවත නැවත පණගන්වමින් පෙන්ටගනය වෙනුවෙන් වැඩ කරන වෛද්‍ය පර්යේෂකයින් විසින් එවැනි මයික්‍රො චිපයක් නිපදවා ඇති බව පෙන්ටගන් වාර්තා නිවේදනය කර සිටී.

පසුගිය වසරේ ජාත්‍යන්තර මාධ්‍ය විසින් ලොව පුරා ඉමහත් ප්‍රසිද්ධියක් ලබා දුන් තියඩෝර් රූස්වෙල්ට් නෞකාවේ නාවිකයින් 1,200කට කොවිඩ් – 19 ආසාදිත වීම සම්බන්ධයෙන් අදහස් දක්වමින් බෝවන රෝග පිළිබඳ සර්වාංග රෝග වෛද්‍ය විශ්‍රාමික හමුදා කර්නල් වරයෙකු වන මැට් හෙප්බර්න් (Retired Army Col. Dr. Matt Hepburn) සඳහන් කරන්නේ එන්නත හරහා හම යටට කාවද්දන මයික්‍රො චිපයක් මගින් පුද්ගලයෙකුගේ වෛරස් ආසාදනය වීමේ දත්ත සජීවී සන්නිවේදන මාර්ගගත ක්‍රමය මගින් ලබාගත හැකි ක්‍රමවේදයක් පෙන්ටගනයට අනුබද්ධිත ආරක්ෂක පර්යේෂණ ව්‍යාපෘති සංවර්ධනය කිරීමේ ඒජන්සිය [Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA)] විසින් වැඩිදියුණු කර ඇති බවයි.

එන්නත හරහා පුද්ගලයෙකුගේ හම යටට කාවද්දන ඉතා සියුම් මස් වැදැල්ලක් වැනි කොල පැහැති මෙම චිපය මගින් වෛරසය ආසාදනය වීමට ආසන්න තත්වයකදී ශරීරයේ සිදුවන රසායනික විපර්යාසයන් පවා කල් තබා දැනුම් දෙන බව හෙප් බර්න් පවසයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *